Jak dbać o urządzenia mobilne w trakcie wakacji?

Choć sierpień powoli dobiega końca, wakacje nadal trwają – wrzesień jest bowiem miesiącem wolnym m.in. dla studentów, a urlop w tym czasie często bywa tańszy i bardziej komfortowy. Hotele i pensjonaty nad morzem lub schroniska i prywatne kwatery w górach nie są już tak oblegane, co gwarantuje pełen relaks w idealnych wręcz warunkach. Zwłaszcza, że pogoda cały czas jest w stu procentach letnia, słoneczna i zachęca do aktywnego wypoczynku.

Oprócz niezbędnego bagażu, na wakacje warto zabrać ze sobą także urządzenie mobilne, np. smartfona lub tablet. Przede wszystkim wtedy, gdy pracujemy zdalnie, ale również wówczas, gdy zależy nam na tym, by mieć stały dostęp do konta bankowego, dokładnych i aktualnych map, czy innych aplikacji, dzięki którym pobyt w wybranym miejscu będzie przyjemny oraz bezproblemowy. Pamiętajmy jednak, że w trakcie urlopu urządzenia mobilne są bardziej narażone na uszkodzenia – w dzisiejszym wpisie podpowiemy więc, jak należy o nie dbać, abyśmy mogli się nimi cieszyć jeszcze przez wiele sezonów.

1. Bezpieczeństwo

Decydując się na częste podróże lub pobyt w nieznanych dotychczas miejscach, warto zadbać o bezpieczeństwo urządzenia oraz wszelkich danych, które na nim przechowujemy. Zrobić to można na kilka sposobów. Po pierwsze: często i regularnie zmieniajmy hasła do kont internetowych oraz aplikacji. Ważne, aby nie korzystać wyłącznie z jednego hasła, za pomocą którego logujemy się do wszystkich miejsc w sieci, a także aby było ono unikatowe, nieoczywiste i trudne do rozszyfrowania. Używanie naprzemiennie wielkich i małych liter oraz cyfr jest tutaj wręcz wskazane. Po drugie: często aktualizujmy aplikacje, ponieważ w innym razie będą one wyjątkowo narażone na ataki cyber-przestępców, a stąd już prosta droga do kradzieży naszych danych, w tym danych osobowych. Po trzecie: na wszelki wypadek zainstalujmy też antywirusa. Po czwarte: ostrożnie korzystajmy z otwartych sieci Wi-Fi, czyli tzw. hotspotów.

2. Ochrona przed uszkodzeniami

Rzecz wręcz banalna, ale nie można o niej zapominać: chronić trzeba nie tylko zawartość naszych urządzeń mobilnych, ale również ich obudowę. Szczególną ochroną otoczyć należy zaś ekran – te bywają zazwyczaj bardzo delikatne i narażone na poważne uszkodzenia. Tutaj najlepiej sprawdzi się dodatkowa warstwa szkła hartowanego oraz specjalna folia, a także niepozorne etui. Zainwestować warto w etui zamykane, które dobrze zabezpieczy wyświetlacz, choć skuteczna jest także zwyczajna nakładka z tworzywa sztucznego, osłaniająca obudowę urządzenia oraz jego krawędzie (większość tzw. „pajączków” zaczyna się właśnie od uszkodzenia krawędzi).

3. Oszczędzanie baterii i transferu danych

Wychodząc z miejsca zakwaterowania na wiele godzin, zadbajmy o żywotność baterii naszego urządzenia mobilnego. W tym celu warto wyłączać komórkową transmisję danych, korzystając z niej tylko wtedy, gdy potrzebujemy dostępu do Internetu. Wyłączyć (lub odinstalować) należy też nieużywane aplikacje, które pobierają dużo energii oraz inne zbędne funkcje. Unikajmy także nieustannej pracy usług lokalizacyjnych i starajmy się wylogowywać z mediów społecznościowych.

Prawda, że proste? Dbanie o smartfona i tablet to tylko kilka czynności, które z pewnością nie są czasochłonne! Wystarczy jedynie odrobina rozwagi i ostrożności.

[Głosów:2    Średnia:5/5]