Jak wydłużyć czas pracy baterii w urządzeniach mobilnych?

Z urządzeń mobilnych korzysta coraz więcej osób. Smartfon i tablet to obecnie nie tylko popularne gadżety, bowiem coraz częściej są one po prostu jednym z podstawowych narzędzi pracy. Nic zresztą dziwnego, ponieważ dzięki stałemu dostępowi do Internetu, mogą one z powodzeniem zastąpić laptopa, łącząc się z najważniejszymi aplikacjami.

To, co jest ich zaletą, jest jednak również ich wadą – częste użytkowanie urządzeń mobilnych oraz intensywna transmisja danych znacznie skracają czas pracy baterii, która przy dużej eksploatacji wytrzymuje zaledwie kilka godzin. Są jednak pewne sposoby, aby zwiększyć żywotność akumulatora – o tych najczęściej stosowanych piszemy poniżej.

1. Niepotrzebne aplikacje

Pierwsze, co należy zrobić, to sprawdzić, jakie aplikacje pochłaniają najwięcej energii. Bardzo często są to programy, z których przez moment korzystaliśmy, a których następnie zapomnieliśmy wyłączyć. Jeśli nie zamkniemy takich aplikacji, będą one działać w tle, zużywając baterię – zwłaszcza, że często są one podłączone do Internetu. Po sprawdzeniu interesujących nas treści (SMSy, portale społecznościowe, strony www) należy po prostu je wstrzymać.

2. Wi-Fi

Korzystając z urządzeń mobilnych, takich jak smartfon oraz tablet, bardzo często łączymy się z siecią Wi-Fi, aby nie zużywać danych, które mamy w pakiecie. To zdecydowanie dobry nawyk, jednak zdecydowanie należy go kontrolować. Dlaczego? Sprawa jest prosta: po wyjściu z domu lub innego miejsca, w którym korzystaliśmy z Wi-Fi, automatycznie przełączany się na tryb transmisji komórkowej, choć nasze urządzenie ciągle będzie „monitorowało teren” w poszukiwaniu dostępnej sieci bezprzewodowej, zużywając tym samym sporo energii.

3. Powiadomienia i uprawnienia aplikacji

Niektóre aplikacje mają dostęp do wielu funkcji, które nie są im potrzebne. Warto więc sprawdzić ich ustawienia, aby zobaczyć, czy ich działanie można ograniczyć. Dla przykładu: jeśli wybrana aplikacja służy wyłącznie do przeglądania stron internetowych lub czytania wiadomości, nie musi korzystać z mikrofonu oraz kamery. Zwiększy to poziom naszego bezpieczeństwa, a także zapewni dłuższą żywotność baterii. Podobnie jest z powiadomieniami – nie wszystkie nas interesują, więc lepiej wyłączyć te, na które i tak nie zwracamy uwagi. Zaoszczędzimy w ten sposób energię urządzenia oraz… nasz czas.

4. Lokalizacja i tryb samolotowy

Z usług nawigacyjnych korzystajmy tylko wtedy, gdy jest to koniecznie, w innym razie nasze urządzenie mobilne rozładuje się w mgnieniu oka. Warto rozważyć też wyłączenie historii lokalizacji – zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień z niej nie korzystamy. Nie dość, że zadbamy o higienę naszego smartfona lub tabletu, to na dodatek skutecznie chronić będziemy naszą prywatność. I jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia – w miejscach pozbawionych zasięgu, lepiej korzystać z trybu samolotowego, który nie zużywa danych.

Oczywiście, to tylko kilka z wielu wariantów, na które można się zdecydować. Jeśli jednak zależy nam na tym, by w pełni korzystać z możliwości naszego sprzętu, warto zainwestować w wydajne, wysokiej jakości powerbanki, które dostępne są m.in. tutaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]