Przemysł pamięci flashowych w roku 2013

Prognozy dla rynku pamięci flash na przyszły rok są zgodne z oczekiwaniami długoterminowymi. Pamięci NAND Flash są popularne jak nigdy i doczekały się kilku nowinek, właśnie takie pamięci stosuje się w naszych pendrive’ach reklamowych oraz w dyskach SSD. Pamięci dyskowe z ich wirującymi talerzami nadal trzymają się dobrze dzięki bardzo dużej pojemności i wchodzącej technologii hybrydowej. Nie można także nie wspomnieć o technologii rzadko spotykanej na rynku konsumenckim jednak bardzo popularnej w zastosowaniach komercyjnych jakim jest napęd taśmowy. Napędy te także dobrze trzymają się na rynku dzięki zdolności do długotrwałego przechowywania danych co jest krytycznie ważne przy archiwizacji.

Pamięci NAND Flash

dysk ssdPatrząc na ich popularność oraz prędkość, pamięci flashowe są i będą używane przez wiele biznesów jako sposób na przyśpieszenie pracy. Macronix, znany producent pamięci NAND flash (czyli tych znanych z pendrive), poinformował iż życie komórek pamięci może zostać wydłużone poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze rzędu 800 stopni celsjusza. Od bardzo dawna inżynierowie próbowali ominąć problem degradacji komórek pamięci podczas gdy trwałość zapisu rosła. Dzięki tej nowince od Macronix’a polegającej na podgrzaniu pamięci możemy dojść do 100 milionów cykli zapisu podczas gdy teraz możemy dokonać zapisu maksymalnie 10 tysięcy cykli na komórkę. Firmy produkujące pamięci flash powinny zacząć prace z tą technologią już w roku 2013 ponieważ ograniczenie zużycia jest punktem numer jeden na liście problemów z jakimi boryka się ta technologia. Układy TLC czyli three-level cell stosowane w dzisiejszych napędach powinny dzięki temu służyć nam dłużej w przyszłości.

Dyski twarde

Pomimo dominacji układów flashowych, dyski twarde są nadal główną siłą na rynku i także się rozwijają. Już teraz rozpoczynana jest produkcja napędów o pojemności 4TB. Dużo mówi się także o napędach wypełnionych helem. Pozwoli to zmieścić w obudowie jednego dysku więcej dysków. Przełoży się to na fakt iż pojemność dysków twardych sięgnie aż 7 TB. Czołowi producenci na rynku tacy jak Toshiba i Western Digital będą także produkować dyski hybrydowe dla rynku ultrabooków. Dyski te mają za zadanie oferować szybkość układów flashowych oraz pojemność tradycyjnych dysków twardych. Dyski hybrydowe stają się coraz częściej spotykane, głównie dzięki osiągam na poziomie najlepszych dysków SSD przy ułamu kosztów.

Napędy taśmowe

napęd taśmowyNapędy taśmowe nadal pozostają głównym narzędziem do długotrwałego zapisu danych. Pojemność kaset wzrosła do 2.5TB oraz przyśpieszony został dostęp do danych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =