Co wybrałyby Twoje dane, czyli w czym przenosić pliki?

Od dłuższego czasu pendrive’y zyskują coraz większą liczbę zwolenników, głównie ze względu na kompaktowy rozmiar. Alternatywą zawsze pozostawał przenośny dysk twardy. Na co się zdecydować, kiedy potrzebujemy pamięci przenośnej?

Dyskietki dawno odeszły do lamusa, płyt CD/DVD nie opłaca się wypalać przez długi czas nagrywania i niemożność usunięcia danych w przyszłości. Przenośne dyski i pendrive’y zastąpiły te nośniki. Warto przyjrzeć się cechom obu urządzeń, by dopasować zakup do swoich potrzeb i możliwości.

Uwaga na wagę
W zależności od rozmiaru plików, jakie trzeba nagrać na urządzeniach, odpowiednie mogą okazać się różne nośniki. Dla drobnych plików, np. tekstowych, prezentacji, zdjęć i muzyki najlepszym rozwiązaniem zostanie pendrive, najlepiej posiadający złącze USB SuperSpeed 3.0, podobnie jak komputer, ponieważ dzięki temu dane przesyła się dużo szybciej i czas spędzony na kopiowaniu plików znacznie się skraca – w porównaniu z HiSpeed USB 2.0 nawet piętnastokrotnie.
Najczęściej spotykany w sklepach pendrive pomieści od 4 do 8 GB danych. Na małe pliki pojemność ta wystarczy, jednak jeżeli chcemy na tym nośniku przechowywać np. zdjęcia czy filmy z wakacji, może nie wystarczyć. Przy obecnych rozdzielczościach aparatów zdjęcia zajmują dużo miejsca, przez co na pendrive’ie pamięć szybko się wyczerpie.
Wówczas dobrym rozwiązaniem stanie się zainwestowanie w przenośny dysk twardy. Nieco ponad dwieście złotych wystarczy, by zakupić model o pojemności jednego terabajta. Wówczas przechowywanie dużych plików jak i ogromnej ilości niewielkich przestanie stanowić problem.

Ciężar danych czy lekka ręka
Zdecydowanym królem mobilności stał się już pendrive. Niewielki, łatwo zmieścić go w każdej kieszeni, nie waży praktycznie nic. Sprawia się idealnie jako źródło dokumentów na prezentacjach, konferencjach czy wykładach, pomaga w transporcie zdjęć lub muzyki. Obecnie stanowi najwygodniejszy sposób przenoszenia niewielkich danych.
Mały rozmiar tego urządzenia bywa również kłopotem. Bardzo często zdarza się, że zostaje zgubiony lub schowany w kieszeni tak głęboko, że odnajduje się dopiero po praniu – wówczas zwykle nie nadaje się już do niczego a cenne dane w nim zawarte przepadają.
Rozwiązaniem tego problemu może zostać zakupienie pendrive’a w nietypowym kształcie, np. pendrive w formie karty, dzięki czemu można trzymać go w portfelu. To uniemożliwi przypadkowe zgubienie.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku przenośnego dysku. Nosić go można raczej tylko w torbach lub plecakach, ponieważ do kieszeni zwyczajnie się nie mieści (choć bywają modele dopasowane do kieszeni np. marynarki, jednak nikt nie chce chodzić z wypchanymi kieszeniami). Jednak zgubienie takiego urządzenia staje się niemożliwe, właśnie przez jego gabaryty.

Wypadki chodzą po
Dysk przenośny zdecydowanie okazuje się bardziej podatny na uszkodzenia. Po pierwsze, ze względu na możliwość obicia go podczas transportu – tutaj winę ponosi właśnie jego rozmiar. W dodatku konieczność łączenia go z komputerem za pomocą specjalnego portu (jeżeli nie posiada łącza USB) może powodować zniszczenie wejścia, a jego naprawa kosztuje wiele pieniędzy.
Wstrząsy także mogą spowodować uszkodzenia talerzy dysku zawartych w nośniku lub innych drobnych i delikatnych elementów. Bez przechowywania dysku w specjalnych futerałach lub osłonach może dojść również do przypadkowego zalania go napojem albo zamoczenia w inny sposób.
Pendrive natomiast nie posiada żadnych ruchomych i delikatnych podzespołów poza płytką z układem scalonym – przez to niemożliwe stanie się jego uszkodzenie. Również upadki nic mu nie zrobią, ponieważ charakteryzuje go lekkość – im lżejszy przedmiot, tym z mniejszą siłą uderza o podłoże.

Decyzji… brak?
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie może okazać się lepsze. Dysk twardy przyda się do przechowywania dużych ilości danych, natomiast pendrive zostanie idealnym „środkiem transportu” danych, które wymagają szybkiego nagrania i przeniesienia w małym rozmiarowo opakowaniu.
Pendrive spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – marketingową. Dyski twarde trudno rozdawać na konferencjach albo targach, ponieważ są nieporęczne i drogie. Pendrivy, jako tańsza alternatywa transportu danych, idealnie się do tego nadają, również przez możliwość wyprodukowania dowolnej ich ilości z logo lub z nadrukiem (np. firma MemoRabbit oferuje dowolną formę pendrive’ów). Dzięki temu możliwe staje się wypromowanie własnej marki.
Natomiast dobrym rozwiązaniem dylematu „co wybrać” zostanie zainwestowanie w oba urządzenia – jedno, pełniące rolę swoistej przechowalni plików, a drugie do służące do szybkiego i wygodnego transportu danych. Dodatkowym zabezpieczeniem może zostać trzymanie plików w chmurze, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnej sytuacji związanej z utratą zasobów.

 

[Głosów:5    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

fifteen − five =