Czy można zarazić się wirusem używając przenośnych pamięci USB? 💉

Niestety wraz z rosnącą popularnością pamięci usb powstało wiele wirusów wyspecjalizowanych w atakowaniu komputerów poprzez pendrive. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć pendrive przed wirusami. Zarazić możemy się wtykając usb do portu usb i tyle wystarczy. Wymieniamy poniżej różne sposoby zabezpieczenia się przed niechcianymi gośćmi na naszym komputerze.

Wyłączenie funkcji autorun dla pamięci usb

Bardzo często wirus atakuje nasz komputer w pierwszej chwili od włożenia pamięci usb do portu usb. Umożliwia mu to funkcja autorun. Poprzez wyłączenie jej możemy zmniejszyć możliwość zarażenia eliminując najprostszą metodę ataku. W jaki sposób promocyjne pendrive może zostać zarażone wirusem? Wystarczy, że jedna osoba w biurze ma zarażony komputer i spróbuje przekazać nam jakiś dokument poprzez usb. W przypadku używania systemu Window 7 jesteśmy chronieni od tego zagrożenia. Firma Microsoft wprowadziła rozwiązanie autoplay uniemożliwiające auto uruchomienie wirusa z pamięci usb.

Używanie antywirusa z funkcją sprawdzania pendrive

Niezależnie od tego czy uda nam się wyłączyć funkcję autorun posiadanie antywirusa jest konieczne. Na rynku istnieje mnóstwo antywirusów darmowych oraz płatnych. Nie chcemy doradzać w doborze konkretnego produktu, głównie chcemy zaznaczyć wymóg istnienia pewnej funkcji. Chodzi o funkcję sprawdzania napędów usb. Bardzo wiele antywirusów sprawdza tylko pliki które już znalazły się na dysku twardym komputera. Antywirus posiadający funkcję sprawdzania napędów usb zatrzyma pojawienie się pendrive’a w systemie do momentu upewnienia się czy jego zawartość jest czysta i niezarażona.

Zdrowy rozsądek 💉

Jakiś czas temu popularnym sposobem atakowania komputerów zwyczajnych ludzi było porzucanie w parkach przenośnych pamięci USB posiadających kilka różnych typów wirusów. Dzięki temu atakujący miał większą szansę iż antywirus na systemie ofiary nie rozpozna chociaż jednego wirusa i dojdzie do infekcji. Właśnie z tego powodu powinniśmy zawsze bacznie sprawdzać skąd pochodzi pendrive które chcemy podłączyć do komputera. Pamiętajmy iż jest to nośnik danych i może zawierać niepożądane aplikacje.

[Głosów:12    Średnia:3/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

20 − one =