Jak dbać o powerbank?

W ramach publikowanych na naszym blogu tekstów, doradzaliśmy już, jak wybrać dobry powerbank i jak rozpoznać te podrabiane, wskazywaliśmy też, dlaczego powerbank solarny jest dobrym rozwiązaniem oraz podpowiadaliśmy, dlaczego (i w jakich sytuacjach) tego typu sprzęt jest wyjątkowo pomocny.

Kontynuując wątek powerbanków, dziś wskażemy, w jaki sposób należy o nie dbać, aby służyły nam przez długie lata, ratując nasze urządzenia mobilne przed rozładowaniem, na przykład podczas wycieczki lub długiej podróży.

1. Ładowanie

Po pierwsze: aby powerbank był w pełni sprawny, należy go odpowiednio ładować. Nie możemy przesadzać ze zbyt dużą ilością ładowań w krótkim czasie, ponieważ wówczas pojemność naszego urządzenia będzie systematycznie spadać. Lepiej więc podłączać je do prądu rzadziej, ale na dłużej i wówczas, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Podładowywanie „na wszelki wypadek” lub „na później” nie jest tu wskazane, gdyż znacznie obniży efektywność sprzętu. Najlepiej więc poczekać, aż poziom energii w powebanku będzie faktycznie znikomy i następnie właściwie ją uzupełnić. Właściwie, to znaczy – nigdy nie do stu procent. Warto o tym pamiętać: banki energii nie powinny być rozładowane do zera tak samo, jak nie powinny być naładowane do maksimum.

2. Przechowywanie

Kolejna ważna kwestia: jak przechowywać powerbank, aby go nie uszkodzić? Uwzględnić należy tu kilka aspektów. Po pierwsze: temperatura. Nie może być ona niska, ale nie powinna być też bardzo wysoka. Tego typu urządzenia nie lubią mrozów i nie przepadają za upałami, dlatego trzeba trzymać je w temperaturze pokojowej. W związku z tym, zabierając powerbank na letnie wakacje lub na ferie zimowe, koniecznie trzeba go dobrze zabezpieczyć lub znaleźć dla niego takie miejsce, w którym nie będzie ani bardzo zimno, ani też upalnie. Po drugie: starajmy się od czasu do czasu zaglądać do naszego powerbanka. Nawet, jeśli w danym momencie nie jest on nam potrzeby i nie planujemy używać go w najbliższym czasie, nie można zostawiać go w „bezruchu”. Lepiej więc co kilka tygodni go podładowywać, choć – jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – nigdy nie do pełna!

3. Co jeszcze?

Wyżej przedstawione wskazówki to jednak nie wszystko. Nie można zapominać też o tym, aby podczas ładowania powerbanka, nie podłączać do niego żadnych innych urządzeń. Poza tym, korzystać należy z wysokiej jakości ładowarek. Dalej: dbajmy o to, aby nie przeładować naszego powerbanka, to znaczy – pilnujmy, aby nie był podłączony do prądu zbyt długo, bo znacznie osłabi to jego wydajność. I najważniejsze: tego rodzaju sprzęt kupujmy u zaufanych producentów i dystrybutorów, aby mieć pewność, że produkt, w który inwestujemy, wykonany jest z należytą starannością.

Prawda, że powerbanki nie są zbyt wymagające? Urządzenia te są naprawdę łatwe w utrzymaniu – należy po prostu o nich pamiętać, aby nie zalegały zakurzone na półkach lub w szufladach. Poza tym, trzeba korzystać z nich rozsądnie i wtedy, kiedy ich użycie jest, po prostu, uzasadnione.

[Głosów:38    Średnia:3.2/5]