Jak zmienić pendrive’a w kość pamięci RAM w kilku krokach

Podczas pracy na dużych plikach Twój stary komputer jednak nie zwalnia, ale utrzymuje tempo i nie zamierza doprowadzić się do stanu przedzawałowego. Brzmi jak marzenie? Nieprawda. Twój komputer może przyspieszyć dzięki podłączeniu pendrive jako ram.

Bardzo przydatną funkcję dla użytkowników potrzebujących nagle pamięci, stanowi wbudowana opcja ReadyBoost. Sprawi ona, że wykorzystanie pamięci RAM zmniejszy się dzięki przeniesieniu części pracy na pamięć flash pendrive’a. To na pewno bardzo skomplikowane i trudne do uruchomienia, można powiedzieć. Nieprawda – wystarczy tylko kilka kliknięć aby mieć RAM USB.

Windows 7, 8 i Vista

W systemach Windows 7, 8 i Vista, wystarczy podłączyć pendrive’a i sformatować go. Następnie:

1. Przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę nośnika, otwórz „Właściwości” i zakładkę „ReadyBoost”.

2. Potem, poprzez zaznaczenie opcji „Użyj tego urządzenia” możesz dostosować ile pamięci chcesz przeznaczyć na odciążenie RAM-u.

3. Zaznaczenie „Dedykuj to urządzenie do funkcji ReadyBoost” sprawi, że cały pendrive stanie się zamiennikiem RAM-u.

Windows XP

W systemie Windows XP sprawa nieco się komplikuje, jednak tylko i wyłącznie przez większą ilość kliknięć. Wystarczy kliknąć ikonkę „Mój komputer” prawym klawiszem myszy i otworzyć „Właściwości”. 1. W zakładce „Zaawansowane” w kategorii „Wydajność” kliknij „Ustawienia”.

2. Pojawia się okienko, w którym ponownie wybierz zakładkę „Zaawansowane”.

3. Kategoria „Pamięć wirtualna” prowadzi Cię do miejsca, gdzie możesz zmienić parametry i ustawienia pamięci RAM na pendrivie. Kliknij „Zmień”.

4. Wyświetla się okno, w którym zaznacz Twojego pendrive’a, Zaznaczając opcję „Własny rozmiar” wpisujesz ile megabajtów pamięci chcemy przeznaczyć minimalnie, a ile maksymalnie na wykorzystanie.

5. Zatwierdź wszystko, i kliknij OK. Komputer wyświetli komunikat o konieczności ponownego uruchomienia.

6. Nie wyjmując pendrive’a zaczekaj, aż komputer ponownie się włączy.

Wszystko gotowe, Twój pendrive przyspieszył właśnie komputer.

wirtualna pamięć ram – wady?

Tak sprytna metoda nie mogła uniknąć wad – producenci kości pamięci splajtowaliby, jeżeli na jaw wyszłaby metoda idealna. Największą niedogodności to:

1. Transfer. W normalnych przypadkach, kiedy kończy się pamięć RAM, dane zostają zapisywane w pamięci wirtualnej dysku twardego. Wówczas komputer zauważalnie zwalnia i odmawia posłuszeństwa. Pamięć USB jest dużo szybsza w przesyle niż dysk twardy, jednak dużo wolniejsza od samego RAM-u. Dlatego wielkich osiągów nie będzie – nie pomoże to w przypadku gracza, pragnącego zagrać w nowości na swojej starej maszynie. Jednak w jednorazowych przypadkach bywa to dobrym rozwiązaniem – np. podczas pracy graficznej lub związanej z kompilowaniem dużych ilości kodu. Jeżeli jednak nie masz połączenia USB 3.0, komputer prędzej odmówi Ci posłuszeństwa niż zwiększy wydajność.

2. Inną sprawą jest żywotność pendrive’a. O ile RAM zapisuje i odczytuje tysiące danych w ciągu minuty, o tyle pendrive ma określoną ilość użyć. Dołączenie pendrive’a jako RAM znacznie skróci jego żywotność, a także spowolni go w przyszłości.

3. Komputery 32 bitowe również napotkają problem ze współpracą z pendrive’em. Kiedy program będzie potrzebował więcej niż 3GB pamięci wyłączy się, ponieważ systemy te nie obsługują większej ilości RAM.

4. Nie każdy pendrive jest przystosowany do funkcji ReadyBoost. Kiedy chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, warto najpierw przeczytać specyfikację.

Szereg USB z nadrukiem

Jeżeli jednak chciałbyś zdecydować się na rozszerzenie pamięci, możesz zastosować również odpowiednie złącza i podłączyć kilka pendrive’ów. Bardzo dobrze wówczas wybrać pendrivy o niecodziennym wyglądzie, by podłączając je w większej ilości uzyskać ładny efekt wizualny. Np. szereg podłączonych pendrive’ów i każdy w kształcie karty, lub każdy z nich z różnym nadrukiem albo grawerem. Wiele firm oferuje galerie swoich produktów, skąd możesz czerpać inspiracje, np. memorabbit.pl.

Decyzja, czy ReadyBoost będzie potrzebny należy do Ciebie, jednak dobrze zawsze mieć na uwadze taką możliwość i w razie konieczności warto ją zastosować. Umożliwi to uniknięcie spowolnienia komputera. Nawet zużywanie się nie stanowi dziś problemu, ponieważ nośnik taki jak pendrive należy dziś do rzeczy bardzo tanich.

[Głosów:56    Średnia:2.6/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 × five =