Krótka historia pamięci USB

W naszym sklepie oferujemy wysokiej jakości produkty, które przeznaczone są do zapisywania i importowania danych między komputerami oraz innymi urządzeniami, które wyposażone są w porty USB.

Wiedza na temat funkcjonalności pendrive’ów jest już powszechna, sam pendrive stał się natomiast jednym z podstawowych narzędzi pracy, a co więcej – bardzo często wykorzystywany jest również jego potencjał reklamowy. Warto jednak zgłębić historię i specyfikę tego niesamowitego przedmiotu i sprawdzić, czym on właściwie jest, jak rozwijały się jego poszczególne wersje oraz jak szeroki jest wachlarz jego zastosowań.

1. Pamięć USB – informacje ogólne

Pamięć USB (niegdyś określana jako flash drive, flash disk lub też flash memory disc, obecnie występująca pod nazwą pendrive) to – ujmując rzecz w dużym skrócie – niewielkich rozmiarów nośnik, zawierający pamięć typu flash, stosowany do transportowania danych na inne urządzenia elektroniczne za pomocą złącza USB, działający na zasadzie „plug and play” („podłącz i używaj”). Warto dodać, że – ze względu na swoje możliwości, w tym przede wszystkim prędkość transferu – sprzęt ten dzieli się na trzy grupy: USB typu 1.1, 2.0 oraz 3.0, gdzie ostatni wariant jest najszybszy oraz najbardziej wydajny, najczęściej występujący pod nazwą SuperSpeed i przesyłający dane z prędkością do 4GB/s.

2. Zastosowanie pamięci USB

Tak, jak zaznaczyliśmy powyżej, pendrive’y przeznaczone są do przenoszenia danych na inne urządzenia posiadające porty USB, choć taki opis ich zastosowań jest zdecydowanie uproszczony i pomija przy tym wiele ważnych informacji. Dla przykładu, z pendrive’ów korzysta się także podczas naprawy komputerów, która polega m.in. na odzyskiwaniu ważnych danych lub też usuwaniu wirusów. Co więcej, sporo tego typu urządzeń posiada wejście na słuchawki oraz niewielkich rozmiarów wyświetlacze, dzięki czemu można je traktować jako mini-odtwarzacze muzyki, choć pamiętać należy, aby rodzaje plików były kompatybilne z tymi, które odczytuje pendrive (m.in. MP3 oraz WAV). Dalej – dzięki funkcji live USB mamy możliwość uruchomienia systemu operacyjnego z poziomu napędu, bez wcześniejszej instalacji. I w końcu – tego typu urządzenia wykorzystywane są jako dodatkowe źródła pamięci, jeśli nie chcemy przechowywać niektórych materiałów na dysku lub też – jeśli na wspomnianym dysku mamy niewiele miejsca. Oczywiście, to nie wszystko, ponieważ współczesne pendrive’y wyposażone są w coraz bardziej innowacyjne funkcje – zdecydowanie warto więc obserwować, jakie innowacje pojawią się w najbliższym czasie!

Jak więc widać, dobrze jest zainwestować w opisywany sprzęt – zwłaszcza, jeśli na co dzień pracujemy przy komputerze i mamy do czynienia z dużą ilością plików oraz danych. Udaną inwestycją będzie również pendrive z firmowym logo, gdyż dzięki takiemu zabiegowi, nazwa naszej firmy będzie zawsze widoczna, a zatem – łatwa do zapamiętania.

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]