Jak zabezpieczyć dostęp do danych na Pendrive

Pendrive doskonale nadaje się na naszą małą przenośną bazę danych. Stąd właśnie powstało określenie „przenośna pamięć”. Bez względu na to czy posługujemy się naszym USB w pracy, czy może trzymamy na nim swoją kilkudziesięciostronicową pracę/prezentację, może się zdarzyć, że pendrive gdzieś się nam zawieruszy. Wtedy niewielki rozmiar urządzenia może nas przyprawić o zawrót głowy. Zwykle udaje się na je jednak znaleźć w ostatniej kieszeni w której szukamy, na dnie szuflady lub wciąż podpiętego do komputera. Czasem jednak może się zdarzyć, że zgubimy go poza własnym domem. Na taką sytuację warto się zawczasu przygotować.

1) Hasło – Jeżeli trzymamy na dysku przenośnym „wrażliwe dane”związane na przykład ze swoją pracą lub osobiste dane do których nie chcemy udostępniać innym, możesz zabezpieczyć pendrive hasłem. Istnieje na internecie kilka dostępnych programów, które umożliwiają tego rodzaju rozwiązanie. Wiele z nich to freeware, czyli darmowe programy do tego łatwe w obsłudze. Jeżeli jednak pendrive używamy często i nie martwimy się za bardzo o wgląd do tych danych, hasło nie będzie konieczne. Ciągła potrzeba wpisywania hasła przy każdy podpięciu może nas niepotrzebnie zwolnić w działaniu.

2). Wiadomość – Jeżeli dobry samarytanin odnajdzie nasz pendrive, w większości przypadków i tak nie będzie miał możliwości oddania go nam. Chyba, że akurat używaliśmy go do drukowania naszego CV i nasze dane kontaktowe są na jego pamięci. W innym wypadku nie ma po prostu sposobu na identyfikację właściciela. Prosty rozwiązaniem jest utworzenie pliku tekstowego z wiadomością i naszymi danymi. Plik taki zajmie niezauważalny ułamek powierzchni pamięci i nie wejdzie w drogę w codziennym użytkowaniu. Warto jedynie pamiętać przy usuwaniu i przenoszeniu plików z naszego USB, żeby przypadkiem tego pliku nie skasować.

3). Pliki nie do skasowania – Jeżeli używamy naszego pendriva jako bazy danych z konkretnymi materiałami, których nie chcemy w najniższym czasie usuwać ani modyfikować, możemy je zabezpieczyć przed usunięciem. Celowym jak i przypadkowym. Zabezpieczone przed usunięciem mogą być wszystkie dane lub jedynie te wybrane przez nas. W ten sposób zamieszczona przez nas informacja o tym kto jest właścicielem tego USB, może okazać się skuteczniejsza niż ta, którą łatwo skasować. Również tutaj pomogą nam darmowe programy do pobrania z Internetu umożliwiające tworzenie niekasowalnych plików. Tym razem mogą się jednak również przydać dla niektórych wizualne prezentacje „krok po kroku” bo dla mniej obeznanych z komputerami proces ten może okazać się skomplikowany.

4). Poręczność

Używasz często przenośnej pamięci USB ? Możesz zrezygnować z nudnego i stereotypowego designu. Przejrzyj naszą ofertę , a zobaczysz że pendrive nie musi być nudny i łatwy do zapomnienia. Możemy dostarczyć pendrive w kształcie bransoletki, otwieracza do butelek czy stworzonym według twoich indywidualnych potrzeb!

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

four + eighteen =